ALKÜ'DE PARAMEDİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

ALKÜ'DE PARAMEDİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ
  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • 22 Aralık, 2022
ALKÜ'DE PARAMEDİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) tarafından 22 Aralık Paramedik Günü kapsamında “Bazı Dokunuşlar Hayat Kurtarır” adlı etkinlik düzenlendi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. Mustafa Enes Sarık ve Öğr. Gör. Zehra Aslan’ın hazırladığı 22 Aralık Paramedik Günü kapsamında “Bir Dokunuş Hayat Kurtarır” adlı program Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Başöğretmen Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinliğe ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arife Uslu Gökceoğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Arife Albayrak Coşar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Temel yaşam desteği ve sağlık personeline karşı yapılan şiddetin canlandırıldığı senaryolarda İlk ve Acil Yardım 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencileri rol aldı. Etkinlikte ilk yardımın önemine, paramediklerin görev esnasında karşılaştıkları zorluklara, şiddete uğrayan sağlık personellerine ve asılsız ihbarlardan dolayı kaybedilen zamanlara dikkat çekildi.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DENK GELİYOR”

Programda bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arife Uslu Gökceoğlu, “ALKÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz 2017-2018 yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretime başladı.  Mezuniyetleriniz çok anlamlı bir zamanda yani Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına denk geliyor. Kendi hayatını hiçe sayarak, hayat kurtarma mücadelesi veren, yorulan, yıpranan, bazen şiddete maruz kalan ve her an ölümle burun buruna görev yapan değerli paramediklerimizin ve paramedik adaylarımızın 22 Aralık Paramedik Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Programın sonunda Sağlık hizmetleri Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ile öğrencileri pasta keserek Paramedik Günü’nü kutladılar.